Diagnostyka Tarnów
Borelioza
Borelioza (inne nazwy: krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme)
Krętkowica kleszczowa znana jako borelioza to choroba wywoływana przez zakażenie krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi. Krętki te przenoszone są przez kleszcze, dlatego nowe zachorowania odpowiadają cyklowi życia i aktywności tych pajęczaków. Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa. Im dłużej kleszcz jest wbity w skórę żywiciela, tym wyższe ryzyko zachorowania. Zakażenie człowieka lub zwierzęcia następuje wskutek wydzielania śliny oraz zawartości jelita środkowego kleszcza do rany ofiary.
Ślina kleszcza posiada właściwości znieczulające, dlatego ukłucie nie jest dla nas wyczuwalne. Po powrocie z lasu lub łąki należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Do 48 godzin od momentu wbicia się kleszcza w skórę ryzyko zakażenia jest niewielkie, jednak po upływie 72 godzin już gwałtownie wzrasta. Choroba odpowiednio wcześnie wykryta jest całkowicie uleczalna. Stosuje się terapię antybiotykową. Jednak im później zostanie ona zdiagnozowana, tym wyższe zagrożenie dla życia osoby zakażonej.
Borelioza to nie jedyna choroba przenoszona przez kleszcze. Szczegółowe badania przeprowadzane u osób z rozpoznaną boreliozą potwierdzają inne choroby odkleszczowe nawet w 10-30% przypadków. Badanie lekarskie i wywiad często okazują się niewystarczające, ponieważ objawy kliniczne zakażeń odkleszczowych są do siebie bardzo podobne.
Badania powiązane
ABESZJOZA,BARTONELLOZA,ANAPLAZMOZA,BRUCELOZA ,KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU
Borelioza IgG – Kod badania: 430
Borelioza IgM – Kod badania: 431
Borelioza IgG met. Western Blot – Kod badania: 432
Borelioza IgM met. Western Blot – Kod badania: 433
Borrelia burgdorferi DNA met. real time PCR, jakościowo – Kod badania: 434
Borelioza pc. p. VIsE/C6, ilościowo, monitorowanie leczenia – Kod badania: 3213
Panel koinfekcji w boreliozie IgG met.IF (B.microti, A.phagocitophilum, B.henselae, B.quintana) – Kod badania 3107
Panel koinfekcji w boreliozie met.Elisa, IIF (Bartoneloza IgG, Babeszjoza IgG, Anaplazmoza IgG, Jersinioza IgG, Chlamydioza IgG, Mycoplasma pneum. IgG i IgM) – Kod badania 3109
Borelioza – ocena subpopulacji komórek NK CD57 – Kod badania 3141
Borrelia burgdorferi-rozbicie krążących kompleksów immunologicznych (KKI) western-blot IgM IgG – Kod badania 3205
Panel infekcji odkleszczowych met. real time PCR, jakościowo : TBEV, B.burgdorferi, A.phagocytophillum, E.chaffeensis, E. muris – Kod badania 3212
Nasza specjalność
Pakiety badań laboratoryjnych
Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi pakietami, które dostosowaliśmy do potrzeb naszych Pacjentów.