Diagnostyka Tarnów
Diagnostyka niepłodności
DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI
Problem niepłodności lub utrzymania ciąży równym stopniu dotyka kobiet jak i mężczyzn, a tylko 20% to problem dotyczący jednocześnie obydwojga partnerów. Powodem zaistniałych sytuacji, oprócz czynników środowiskowych takich jak np. stres czy zła dieta, są zaburzenia genetyczne, hormonalne a także przebyte choroby wirusowe. Pierwszym krokiem w kierunku zdiagnozowania skąd bierze się problem z płodnością bądź wcześniejsze incydenty poronne jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych (badań niepłodności).
Badanie niepłodności męskiej.
Seminogram
Kod ofert 133
(spermiogram, badanie nasienia) polega na ocenie plemników oraz wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Makroskopowo ocenia się objętość, barwę, stopień zmętnienia, gęstość, lepkość, czas upłynnienia i pH ejakulatu. W badaniu mikroskopowym dokonuje się: oceny liczby plemników (koncentracja), określenia morfologii plemników z opisem nieprawidłowości budowy, żywotności i ruchliwości, szczególnie ruchu postępowego. W opisie obrazu mikroskopowego uwzględnia się obecność i ilość komórek krwi: erytrocytów, leukocytów i makrofagów oraz komórek nabłonkowych układu moczo-płciowego. W przypadku podejrzenia zakażenia jąder można wykonać analizę bakteriologiczną nasienia. Badanie jest istotnym elementem diagnostyki bezpłodności męskiej.
Seminogram – wspomagany komputerową analizą danych
kod badania : 3325
System SCA (Sperm Class Analyzer SCA?) umożliwia dokładną, obiektywną i powtarzalną analizę najważniejszych parametrów nasienia. Przetwarza obraz mikroskopowy rejestrowany kamerą video i analizuje poszczególne parametry ruchu i morfologii. Przedstawia: ocenę budowy akrosomu, wstawki, witki oraz cytoplazmy plemnika; automatycznie klasyfikuje wady budowy; generuje obrazy morfologii plemników. Przed wykonaniem badania należy skontaktować się z punktem pobrań i zasięgnąć informacji o przygotowaniu do badania.
Materiał do badania
Próbka nasienia powinna być oddana do badania po okresie wstrzemięźliwości seksualnej
od 2 do 7 dni. Nasienie powinno być oddane drogą masturbacji, bezpośrednio do pojemniczka wydanego przez laboratorium. W przypadku problemów z oddaniem nasienia w laboratorium dopuszczalne jest oddanie materiału w warunkach domowych i jego dostarczenie do laboratorium w czasie nie przekraczającym 60min od oddania ejakulatu. Nasienie po oddaniu pozostaje w temperaturze pokojowej.
Na zleceniu oprócz danych osobowych musi być odnotowany okres abstynencji płciowej, data
i godzina zebrania próbki.
Badania powiązane
Seminogrm – Kod badania: 133
Seminogram wspomagany komputerową analizą danych – Kod badania: 3325
Niepłodność męska ? badanie genu CFTR (badanie 7 mutacji + polimorfizm IVS8Tn) – Kod badania: 899
Niepłodność męska, azoospermia, oligozoospermia (badanie regionu AZF) – Kod badania: 908
Niepłodność – badanie genu CFTR (1 mutacja F508del) – Kod badania: 4437
Badanie niepłodności żeńskiej
U kobiet starających się o dziecko hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów.
Tu wypisać hormony z numerami badań
Badania powiązane
Niepłodność męska ? badanie genu CFTR (badanie 7 mutacji + polimorfizm IVS8Tn) – Kod badania :899
Niepłodność męska, azoospermia, oligozoospermia (badanie regionu AZF) – Kod badania :908
Niepłodność – badanie genu CFTR (1 mutacja F508del) – Kod badania: 4437
Nasza specjalność
Pakiety badań laboratoryjnych
Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi pakietami, które dostosowaliśmy do potrzeb naszych Pacjentów.